2015. április 29., szerda

Chili con carne


Hozzávalók:

60 dkg darált hús
4 db nagy fej hagyma
2 dob. vörös bab
1 dob. kukorica
500 g sűrített paradicsom (én papírdobozost használok)
2 ek. pirospaprika
3 db chili paprika (ez ízlés szerint változtatható)

bors
cukor
víz


Elkészítés:


  • A darált húst kevés olajon megpirítjuk
  • közben megpucoljuk és robotgépben pépesítjük a hagymát
  • ha már egy kis színt kapott a hús hozzáadjuk a hagymát és eldinszteljük (kb 15-20 perc)
  • sózzuk, borsozzuk és picit lehúzzuk a tűzről, rászórjuk a pirospaprikát és mielőtt elkevernénk benne 2-3 percig állni hagyjuk
  • elkeverjük majd visszatesszük a tűzre és hozzá adjuk a sűrített paradicsomot és kb. 3 dl vizet
  • egy csipet cukrot adok hozzá, hogy picit megszelídítse a paradicsomot és a chilit
  • megkóstoljuk, ha kell még sózzuk, borsozzuk  
  • ha felforrt, hozzá adjuk a babot és a kukoricát
  • majd újraforrástól 5 percig főzzük

2015. április 25., szombat

Omlós keksz



Hozzávalók:

 Tésztához:
12,5 dkg xilit (vagy cukor)
12,5 dkg puha vaj
1 tojás
26,5 dkg Schar Mix C
2 ek. tej

3 kupak vanília aroma

Elkészítés:

  • A hozzávalókat egy tálban robotgéppel összedolgozom 
  • Folpakba csomagolva 1 órára a hűtőbe teszem
  • Kinyújtom kb 1/2 cm vastagra és kekszkinyomóval formázom
  • sütőpapíros tepsibe teszem és 180 fokon kb 10 perc alatt megsütöm


Pilótakeksz:


 A tészta feléhez 1 ek kakaóport keverek és krémmel töltöm, ha kihűlt.


A krémhez:

10 dkg puha vaj
3 evőkanál kakaópor
8 dkg porcukor (esetleg rumaroma is)

Ezeket összekeverem és kész a krém. Két keksz közé kenem, összetapasztom. Pár óra után istenien bepuhul a krémtől.



2015. április 24., péntek

Pita



Hozzávalók: (6db)

25 dkg Schar mix B
210 ml langyos víz
10 g friss élesztő
1 tk cukor
1 tk só
2 ek olaj

Elkészítés:

  • A hozzávalókat egy tálba összeöntöm és a robotgép dagasztó fejével kidolgozom.
  • Lisztezett szilikon lapra borítom és hengert formálok belőle, majd azt 6 egyenlő részre osztom. Golyókat formázok belőlük (15 cm legyen az átmérője), de közben forgatni kell, nehogy leragadjon.
  • Tepsibe teszem sütőpapírra és 1 órát pihentetem
  • 250 fokos sütőbe teszem, 4 perc után megfordítom a pitákat és még 6 percig sütöm.

Igazi gyros élményt nyújt, a receptet  Betti blogján találtam :)

2015. április 3., péntek

Így etettem Bencét 1 éves koráig

Fontos, hogy az elején leírjam, sem dietetikus nem vagyok, sem táplálkozási szakember, semmilyen ilyen jellegű szakképzést nem kaptam, csak egy anyuka vagyok, aki sok mindenen ment keresztül rengeteget látott és tanult azért, hogy a lehető legmegfelelőbben tudja etetni a babáját glutén nélkül is.

Alapnak annak idején én Vida Ági hozzátáplálási táblázatát vettem - természetesen kihagyva belőle az árpát, a búzát, a rozst és a zabot- és ezt követve kezdtem a manómnak ételeket készíteni. Mellette két éves koráig intenzíven szopizott, így elég sok vitamint kapott meg az én szervezetemből is. Mindig igyekeztem neki vegyszermentes bio gyümölcsöket és zöldségeket adni, előnyt élveztek az idény termények, főleg a saját kertünkből, illetve a bio piacokról.

Heti egyszer vásároltam be, aznap, vagy másnap ha tetettem feldolgoztam (pároltam, főztem pépesítettem) és lefagyasztottam adagonként, így nem kellett minden nap pár falat babaétellel pepecselni.

Fontos, hogy mindig egyszerre csak egy újdonságot adjunk a babának és figyeljük, hogy nem-e vált ki allergiás reakciót. Ha rendben van 3-4 naponta adhatunk neki újat.



o-6 hónapos
   csak anyatej

6 hónaposan (nálunk ez május volt)
   Amik adhatóak: 
alma, őszibarack, meggy, gesztenye
burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla, rizs, kukorica

   Amiket én adtam:
Itt kezdte kóstolgatni a dolgokat, a gyümölcsöket nyersen botmixerrel pépesítettem, a zöldségeket párolóban pároltam, hogy minél több vitamin maradjon benne és utána pépesítettem. Nagy kedvencek lettek a gyümölcs zöldség kombinációk, mint például az alma-répa-krumpli, a barack-krumpli-cékla, vagy a meggy-barack-répa 

7 hónaposan: (június)
   Amik adhatóak:
banán, körte, narancs, citrom, szőlő (héj és mag nélkül)
paradicsom, cukkini, saláta (főzeléknek elkészítve), brokkoli,
fehérrépa, pasztinák, zeller, spárga, tök, uborka (sütve vagy főzve),
passzírozott zöldborsó (héj nélkül), tökfélék
hús: csirke, pulyka
étolaj : 1 kávés- kanál / 1 dl főzelék petrezselyem, zellerlevél, kapor, metélőhagyma

   Amiket én adtam:
Egyenlőre maradtunk a zöldség és gyümölcs püréknél, hozzá vettük a banánt -de csak kóstolónak, mert a bio banánnak horror ára van- a cukkinit, a patiszont, a zellert, a fehérrépát és a brokkolit. Maradt az előző folyamat, párolás (ha kellett), pürésítés, fagyasztás.

8-9 hónaposan: (július-augusztus)
   Amik adhatóak:
szilva, ringló, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye
zöldborsó, karalábé, kelkáposzta, karfiol, csicsóka,
vörös- és fokhagyma (sütve vagy főzve), spenót,
sóska, lencse, sárgaborsó, felesborsó, bab
hús: marha, sertéshús, hal, csirkemáj legfeljebb heti 1 alkalommal
bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, borsmenta, szurokfű, citromfű, lestyán
   Amiket én adtam:
 Ekkortájt kezdődött, hogy Bence már nem aludta át az éjszakákat, gondoltam éhes lehet ezért a vacsijába elkezdtem rizst keverni, hátha a plusz szénhidrát megoldja a problémát. Hát nem oldotta...
A rizses ételekre viszont nagyon rákapott, így napi szinten kapott. A fagyasztóból kivett, szobahőmérsékleten kiolvasztott püréibe frissen főtt vagy párolt fehér rizst tettem és botmixerrel még rádolgoztam. Nyár közepe volt, minden tele volt finomabbnál finomabb gyümölcsökkel, így 2-3 naponta kapott valami újat és mindig izgatottan figyeltem melyikhez mit szól. Rengeteg dinnyét, barackot, cseresznyét ettünk az új lehetőségek közül. A dm-ben lehetett kapni olyan etető cumit, aminek a résein ki lehet szopogatni a beletett gyümölcsöt, így nem tud tőle megfulladni a baba és elég hosszan le is köti ez a móka. Hatalmas kedvenc lett, az éppen fogzó aprókám szájából ki sem lehetett szedni, a benne lévő gyümölcs pedig remekül hűsítette az ínyét- vigyázzunk, ne legyen túl hideg, nehogy megfázzon a pici torka. A zöldségek repertoárját pedig a karfiol, a karalábé, a spenót és a csicsóka bővítette. Ez utóbbi rengeteg inulint tartalmaz, ami az immunrendszert természetes módon erősíti, így ebből is mindig próbáltam egy picit belecsempészni az ételébe. Megpároltam, pürésítettem és jégkockatartóban fagyasztottam. Mikor megfagyott, áttettem fagyasztózacskókba és mindig csak egy-egy kockát csentem bele az ebédbe vagy a vacsiba belőle. A 9. hónapban meg elkezdtünk halat enni, abból üvegeset vettem neki, a Hipp lazacos bébiételét kevertem bele ebbe-abba, nagy sikerrel. 

10-11 hónaposan: (szeptember-október)
   Amik adhatóak:
káposzta, padlizsán, zöldbab, rebarbara, mángold
   Amiket én adtam:
Elkezdtünk husit enni, csirkemellet. Pároltam és sóztam -ekkor kezdtünk el nagyon picit sót is enni- és pürésítettem, így ment bele a zöldség és gyümölcs pürékbe. Szinte már mindent evett, a legnagyobb kedvencek a sütőtök és a gesztenye volt. Az interspárban lehet kapni natúr főtt gesztenye pürét, legtöbbször ezt használtuk. Nagyon megszerette a paradicsomos ételeket október eleje felé, így elkezdtem neki azt is adni csirke mellé szósznak. Ekkor kezdtünk el fűszereket is használni, amiből csak lehetett frisset. 

1 éves korig nem kapott sem tejterméket, sem tojást, sem marha vagy disznóhúst. Ezeknek a bevezetését és hogy 1-1,5 éves kor között mint evett a manóm, egy következő postban írom majd meg. 
   




2015. április 1., szerda

Útmutató a gluténmentes ételek elkészítéséhez, tárolásához

A gluténérzékeny (lisztérzékeny, cöliákiás) embernek az egészen csekély mennyiségű glutén is komoly egészségügyi kockázatot jelent, így még a morzsákra és a megtapadt lisztes felületekre is komoly gondot kell fordítani. A gluténmentes étel készítése kiemelt odafigyelést igényel. 

A gluténmentes étel nem tartalmazhat búzát, rozst, árpát vagy zabot, és nem érintkezhet semmivel, ami ezeket a gabonákat tartalmazza. Nem gluténmentes a tönköly, a durum, az árpamaláta, az alakor, a kamut és más ősbúza sem. Nem csak lisztek esetében kell gondolni a gluténra. A fenti gabonafélék semmilyen formájukban nem használhatók fel gluténmentes ételek készítésekor, azaz dara, korpa, pehely, töret, csíra, keményítő, olaj vagy más egyéb formájukban sem. 

Nem használható olyan étolaj, zsiradék vagy víz, amelyben előtte glutént tartalmazó étel készült. A sülteket nem szabad megforgatni semmiben, ami glutént tartalmaz. A gluténos tésztával főtt leves tészta nélkül sem gluténmentes már. 

A glutén egy ragacsos gabonafehérje. Nedvesen és szárazon is egyaránt könnyen megtapad a legtöbb felületen, ahol egy szabad szemmel gyakran láthatatlan bevonatot képez, majd onnan továbbragad arra, amihez hozzáér. Gondoljunk a csirizre vagy a szálló lisztre, ami azonnal hozzátapad a ruhához, a bőrhöz. Ebből adódóan a gluténmentes ételek elkészítésekor és tálalásakor csak olyan előkészítő felületet, eszközt, edényt szabad használni, amely a legutóbbi alapos tisztítás óta nem érintkezett glutént tartalmazó alapanyaggal, étellel. Csak néhány példát említve, különösen gondolni kell a lisztezett asztallapra, a késekre, a serpenyőkre, a fakanalakra, a merőkanalakra, a kiszedőkre, a húsfogó eszközökre, a szűrőkre, a szeletelőkre, a kenyérpirítóra és a levegőben szálló búzalisztre. A kézen, hajban és ruhán megtapadt lisztet, tésztát sem szabad átvinni a gluténmentes ételre. Kerüljük a fából készült eszközök használatát. 

A sütő és főző edényeket mindig el kell mosogatni a gluténmentes ételek készítése előtt. Tisztításkor mindig mosószeres meleg vizet használjunk. A törlés, az öblítés vagy a hideg vizes mosogatás nem távolítja el a glutént. Használjunk külön tiszta mosogatóvizet, rongyot és szivacsot. 

Tálaláskor a gluténmentes ételeket jól különítsük el, hogy azok ne érintkezhessenek a glutént tartalmazókkal. Ne használjuk ugyanazt a szedőeszközt tálalásnál a gluténos és a gluténmentes ételekhez! 

A gluténmentes ételeket, kenyereket, alapanyagokat elkülönítve tároljuk, hogy ne érintkezhessenek, ne szennyeződhessenek gluténnal. 

Gyári készítmények, többkomponensű alapanyagok esetében is elsődleges szabályunk legyen a címke körültekintő elolvasása! Figyeljünk arra, hogy a gyártók bármikor megváltoztathatják az összetevőket!

Gyakori, hogy olyan alapanyagok tartalmaznak glutént, amelyekről nem is sejtenénk. A gluténmentes ételek készítésekor ellenőrizni kell például a fűszereket, a szójaszószt, az önteteket, az ízesítőket, a savanyúságokat, az adalékanyagokat és azokat az egyébként gluténmentes alapanyagokat, amik gluténnal szennyeződhettek a feldolgozás bármely szakaszában. Ez utóbbiak lehetnek többek között más gabonák, zöldségek, húskészítmények, tejtermékek, melyek a betakarítás, a tárolás, a feldolgozás vagy a csomagolás során érintkezhettek gluténnal. Ezeket ellenőrizhetjük az összetevők és az allergén információk (pl. nyomokban glutént tartalmaz) elolvasásával. Az e tekintetben bizonytalan eredetű alapanyagokat ne használjuk fel!

 Készítette a Gluténmentes Konyha és Lisztérzékeny Hétköznapok Csoport.

Az útmutató elkészítésében részt vett és felhasználásra ajánlja:

Békési Andrea okleveles táplálkozástudományi szakember
Dánielné Rózsa Ágnes dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Gutyán Henrietta dietetikus
Hegyi Kitti dietetikus
Király Bianka dietetikus hallgató
Kiss Mónika Annamária táplálkozási tanácsadó
Látos Ildikó dietetikus
Tibay Rózsa dietetikus
Vajda-Nagy Erika dietetikus

2014. július 4.

Tisztelettel:
Varga Endre
a Gluténmentes Konyha és Lisztérzékeny Hétköznapok Csoport vezetője